Membran Biyo Reaktörler için HUBER Çözümleri

Biyolojik atıksu arıtımı için daha etkili membran biyoreaktörler

Membran biyoreaktörlerindeki (MBR) aktif çamur arıtımı biyolojik atıksu arıtımında özellikle kompakt ve etkili bir metottur. Membran biyoreaktörler, tesislerde yeterli yer olmaması ve/veya arıtılmış suyun doğrudan hassas alıcı ortama deşarj edileceği yüksek kalitedeki deşarj kalitesinin gerektiği ya da sulama için servis suyu olarak kullanılacağı durumları sağlayabilmesi için çok kompakt olmalıdır.

Bu arıtma metodu ile aktif çamur son çöktürme tankında ayrılmaz, bunun yerine havalandırma tankında membran fitreleri tarafından tutulur. Havalandırma tankındaki biyo kütle konsantrasyonu 3, 4 kat arttığından dolayı tank boyutları da küçülür. 

Membran çıkışındaki su (süzüntü suyu) katı içermez. Ultrafiltrasyon membranlarımız bütün bakterileri bile tuttuğundan hiç bir kirlilik içermez (dezenfekte edilmiştir).

Membran filtrelerinden çıkan süzüntü suyunun kalitesi EC standartlarına göre yıkanma suyu kalitesindedir. Aynı zamanda California Title 22 sertifikasına sahiptir.

Sistem konsepti

Sistem konsepti

Ek bilgi ve linkler ile detaylı, interaktif görünüm için resme tıkla
Ek bilgi ve linkler ile detaylı, interaktif görünüm için resme tıkla.

Proses Anlatımı

Proses Anlatımı

HUBER Vakumlu Döner Membran VRM® Biyoreaktör

VRM® Biyoreakör (Vakumlu Döner Membran) ünitemiz membran biyoreaktörlerinde kullanılan bir membran filtresidir. Membranlar, düz membranlar olup dönen taşıyıcı plakaların her iki tarafına da monte edilmiştir. Hava kabarcıkları yatay eksende üflenir. Hava kabarcıklarının plakalar arasında yüksekmesilden dolayı biyo kütle membrandan ayrılır ve bu sayede suyun membrandan geçişi bozulmaz. Membranların hava kabarcıklarından dönerek geçişi aşağıdaki avantajları sağlar:

 • Küçük ama yoğun hava kabarcıkları, membran yüzeylerinin güvenilir bir şekilde temizlenmesi için etkilidir
 • Hava üflemesi düşük basınçta ve su yüksekliğinin yarısında yapılır
 • Hava üfleme için düşük güç tüketimi
 • Dönen membranlar kabarmış su basıncına maruz kaldığından periyodik olarak dinlendirilmiş olur
 • Membranların su ile geri yıkamasına gerek yoktur - sürekli filtrasyon bölünmesiz sağlanır 
   

HUBER BioMem® Membran Filtresi

BioMem® Membran Filtresi sistemlerimiz küçük ve orta ölçekli biyoreaktörler için kullanılır. HUBER BioMem® Membran Filtresi sistemlerimizde de düz membranlar kullanıyoruz fakat bunlar sabit dikdörtgen plakalar üzerine monte edilmiştir. Membran filtreleri biyoreaktör içine batırılmıştır. Hava üflemesi plakaların altından gerçekleştirilir. HUBER BioMem® Membran Filtresi sistemlerimiz aşağıdaki avantajları sunar: 

 • Harici kimyasal temizleme gibi bakım durumlarında kolayca çıkarılabilirler.
 • Rejenere ünitelerin düzenli değişimi optimum performans sağlar.
 • Plakaların altından hava üflemesi kesikli ve döngülü olarak yapılır.
 • Hava üflemesi için güç tüketimi azaltılmıştır.
 • HUBER BioMem® Membran Filtrelerinin sayılarının arttırılması ile debi kapasitesi kolaylıklar arttırılabilir.

Uygulama raporları

Ürünler