Çamur Kurutma için HUBER Çözümleri

Bertaraf edilecek çamurun hacmini en aza indirin

Atıksu çamuru, kütlesinin en aza indirilmesi ve çamur taşıma ve bertaraf masraflarından tasarruf edilmesi için kurutulur. Kurutulmuş çamurun işlenmesi ve depolanması son derece kolay olup tüm diğer bertaraf ve kullanım yöntemleri mümkündür. Kurutulmuş ürün yakıt olarak kullanılabileceği gibi gübre olarak da kullanılabilir – ısıl değeri linyite benzerdir.

Termal çamur kurutma esnasında neredeyse tüm su, yüzey suyu, kılcal su ve hücre suyu da dahil olmak üzere buharlaşır. Tercihen kombine güç ve ısı üretimi sistemlerinden ısı tedariki gereklidir. Kurutma ısının büyük bir miktarı egzozdan geri kazanılır ve yeniden dolaştırılır. %90 KM ve üzeri kurulukta ürün elde edilebilir.

İki farklı HUBER çamur kurutma sistemi sunuyoruz:

  • Orta Sıcaklıktaki Bantlı Kurutucular; içerisindeki çamur sıcak hava ile kurutulur (145° C kadar). Kurutulmuş ürün %70 KM’den %95 KM’ye kadar değişen katı konsantrasyonuna sahiptir. Çamur eş zamanlı olarak dezenfekte edilebilir.
  • Solar Aktif Kurutucular %65 KM ve üstüne kadar çamur kurutması için düşük sıcaklık ile birlikte güneş enerjisini kullanır. Tercihen kurutma sürecini hızlandırma için yenilenebilir kaynaklardan ilave atık ısı ya da atıksu ısısı kullanıyoruz. Bu tip bir kurutucu özellikle küçük ve orta ölçekli atıksu arıtma tesisleri için uygundur.