Komple Tesisler

Güvenilir ve komple atıksu ön arıtımı için çok fonksiyonlu tesisler

Tıkanma, aşınma ya da kumlanma gibi operasyonel problemleri önlemek için işletme güvenilirliğinin ilk adımı olan mekanik atıksu ön arıtma sistemleri kullanılır.

Komple atık su ön arıtımı aşağıdakileri içerir:

 • İnce ızgara
 • Tutulan malzeme arıtımı
 • Kum ayırma
 • Kum sınıflandırma
 • Yağ ve gresin ayrılması ve giderilmesi

Daha Fazlası ...Kapat

İlk ROTAMAT® Komple Tesisimizi 1980'ler esnasında geliştirdik ve tedarik ettik. O günden bugüne kadar danışman mühendislerin ve operatörlerin yüzlercesi, güvenilir operasyonu, düşük bakımı ve düşük alan gereksinimleri nedeniyle Komple Tesislerimizi seçtiler ve kurdular.

Komple tesislerimizi devamlı olarak geliştirdik ve operatörlere kolaylık olması açısından özel saha gereksinimleri için optimum çözüm vermek amacıyla ek modeller ve ölçüler ürettik.

Komple Tesislerimizin planlanması ve kurulumu sadece kolay ve çabuk değildir, aynı zamanda kayda değer inşaat maliyetlerini düşürür.

Ürünler

Dokümanlar

Detaylar

Detaylar

1. İnce ızgara

Özel koşullar ve pik debi, katı madde yükü ve kum yükü gibi verilere bağlı olarak, aşağıdaki HUBER ızgaralarından herhangi biri seçilir:

 • ROTAMAT® İnce Izgara Ro 1 Izgara aralığı 6 veya 10 mm
 • ROTAMAT® Döner Tamburlu İnce Izgara Ro 2 Izgara aralığı 1 - 6 mm
 • ROTAMAT® Mikro Süzgeç Ro 9 Izgara aralığı 1 - 6 mm
 • HUBER Bantlı Izgara EscaMax® Perfore aralığı 1 - 10 mm
 • STEP SCREEN® SSF Slot genişliği 3 / 6 mm

2. Tutulan malzeme arıtımı

 • Yukarıdaki bütün ROTAMAT® Izgaralarına tutulan malzeme presleme sistemi dahildir. İsteğe bağlı olarak susuzlaştırma ve sıkıştırma ile birlikte tutulan malzeme yıkama sistemi. Tutulan malzemelerin katı madde konsantrasyonu %45 KM oranına kadardır.
 • STEP SCREEN® SSF ve Bantlı Izgara EscaMax® için ayrı Tutulan Malzeme Yıkama Presi (WAP) ızgaralardan sonra kurulur. Kullanılan WAP’a göre, tutulan malzemelerin katı madde konsantrasyonu %50 KM oranına kadar çıkar.

3. Kum Ayırma

ROTAMAT® Komple Tesislerin kum kanalları uluslararası standartlara göre veya müşteri özel gereksinimlerine göre tasarlanır. Kum kanalları havalandırmalı ve havalandırmasız seçenekleriyle mevcuttur. Kum kanalı tipinin seçimi (havalandırmalı veya havalandırmasız) yağmurlu/kuru hava akım oranı veya sonraki kum arıtma sistemlerinin planlanıp planlanmadığı gibi değişken kriterlere bağlıdır.

 

4. Kum giderimi ve deşarjı

Çökelen kum, kum kanalının zemininden yatay kum helezonu ile toplanır. Eğimli bir kum helezonu toplanan kumu çalkalar ve susuzlaştırır. Sınıflandırılan kum eğimli helezonun üst ucundan HUBER Kum Yıkama RoSF 4/t içine kayar.


5. Yağ ayırma ve giderme (opsiyonel)

Yağ ve gresin ayrıştırılması ancak havalandırmalı kum kanallarıyla birlikte kullanıldığında mümkün olur. Gres, bölmeli bir köpük levhası ile kum tutma bölümü ve gres bölümünün arasındaki ayrı bir bölümde toplanır. Birçok rakibimizin aksine yüzen yağ ve gres paslanmaz çelikten yapılmış yavaşça hareket eden kürekli kazıyıcı ile su yüzeyinin üstünden sıyrılır. Kürek, yağ tutucudan neredeyse bütün yüzen maddeleri sıyırabilecek şekildedir. Yağ ve gresin anaerobik bozunması ve koku oluşumu önlenir.